Czym jest indywidualny model opieki porodowej? Wywiad w Centrum Medycznym Damiana

Czym jest indywidualny model opieki porodowej? Wywiad w Centrum Medycznym Damiana

Kochane, dziś przygotowałam wpis skierowany przede wszystkim do tych z Was, które stoją jeszcze przed wyborem odpowiedniego Oddziału porodowego. Jeszcze w momencie, kiedy 3,5 roku temu rodziłam Polę, moja wiedza o macierzyństwie była niewielka. W ciągu kilku ostatnich lat diametralnie zmieniła się świadomość kobiet, w tym moja, w stosunku do macierzyństwa. Szczerze mówiąc brakowało mi wtedy takich typowych blogów parentingowych, możliwości przeczytania o tym, jak oczami młodej mamy wygląda poród i przygotowanie do niego. Postępowałam w wielu kwestiach intuicyjnie i gdybym wtedy wiedziała to, co wiem teraz… do niektórych spraw podeszłabym nieco inaczej :) Na szczęście coraz bardziej świadomie kierujemy naszymi wyborami, ułatwiamy sobie życie i inwestujemy w komfort.

Teraz, po dwóch ciążach, mam doświadczenie i znacznie większą wiedzę o wachlarzu możliwości, do jakich mam dostęp. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jakiej mi po prostu brakowało, to kompletny brak indywidualnego podejścia do mnie, jako pacjentki. Położne nie miały czasu by spokojnie wytłumaczyć mi, co się ze mną dzieje podczas porodu. Nikogo nie było przy mnie kiedy pierwszy raz przystawiałam dziecko do piersi, kiedy je przewijałam bojąc się, że zrobię mu krzywdę. Jeśli człowiek nie nasłuchał się o tym podczas szkoły rodzenia, staje twarzą w twarz z ogromnym wyzwaniem i musi polegać na intuicji. Mnie osobiście brakowało wsparcia, wspominałam o tym, np. we vlogu o drugim porodzie. Mimo niesmaku, który pozostał mi sprzed prawie czterech lat wierzę, że poród może być wspaniałym doświadczeniem i przy współpracy z odpowiednimi osobami, możemy przeżyć go niezwykle świadomie.

Jest w Polsce kilka takich miejsc, w których pacjentka poza opieką szpitalną dostaje także komfort, bezpieczeństwo i spokój. Spokój, który dla ciężarnej jest nieoceniony. Takim miejscem jest Centrum Medyczne Damiana, które wyróżnia właśnie indywidualny model opieki porodowej. Oznacza to, że przez okres całej ciąży towarzyszy jej zespół lekarzy, którzy omówią przebieg porodu i rozwieją wątpliwości pacjentki. Najważniejsze, że przy porodzie także uczestniczy lekarz, którego ciężarna zna – lekarz, który prowadzi ciążę. Rodząca przechodzi z tą kadrą niemal na stopę przyjacielską, nawiązuje wspólną nić, która podczas tego najważniejszego dnia kiełkuje ogromnym poczuciem bezpieczeństwa. Prowadzenie ciąży i wszystkie niezbędne badania może wykonać pod jednym dachem, co uważam za bardzo wygodne.

Jeżeli pacjentka nie prowadzi całej ciąży w CMD, to oczywiście również może tam rodzić – wystarczy, że pojawi się na Oddziale miedzy 36. a 38. tygodniem ciąży. W takim wypadku też poznaje ona cały zespół, który będzie jej towarzyszył przy porodzie. W moim odczuciu, to niesamowity komfort. W większości szpitali czeka nas wielka niewiadoma, na kogo trafimy. Stąd też sam poród staje się jeszcze bardziej stresujący. A możemy tego uniknąć i zyskać o wiele spokojniejszą głowę.

 

W CMD organizowane są warsztaty Będę Mamą, na których poznajemy kadrę lekarzy, rozmawiamy z nimi i dowiedzujemy się więcej na temat pobytu w szpitalu. Warsztaty są darmowe, z pewnością warto z nich skorzystać.

 

O opiece szpitalnej rozmawiałam z przełożoną położnych Agnieszką Danaj oraz panią Ulą, która jest obecnie pacjentką Centrum Medycznego Damiana. We współpracy ze szpitalem wykonałam wywiad, w którym obie panie bardzo dokładnie mówią o indywidualnym modelu opieki. Koniecznie posłuchajcie :)

 

 

Jesteście zadowolone z wyboru szpitala, w którym rodziłyście, czy macie to jeszcze przed sobą?

 

You May Also Like

Leave a Reply