Kwasy – zabieg, który warto zrobić jesienią

Kwasy – zabieg, który warto zrobić jesienią

O pozytywnym wpływie zabiegów kwasowych na twarz słyszałam już od kilku lat. Osobiście zawsze obawiałam się reakcji kwas vs. słońce, co powstrzymywało mnie przed nim. Wrzesień – początek jesieni, to idealna pora, żeby zdecydować się na serię zabiegów. Każda moja znajoma, która poddała się eksfoliacji peelingiem chemicznym (tak to się właściwie nazywa), bardzo chwaliła sobie efekt mocnego nawilżenia, wygładzenia i rozjaśnienia cery, jaki dzięki niemu osiągnęła. Jako osoba ciekawa nowych doświadczeń i testowania (zwłaszcza) zabiegów pielęgnacyjnych z czystą przyjemnością w tym miesiącu rozpoczęłam całą serię kwasów.

Podczas wizyty w salonie mogłam porozmawiać z kosmetyczką, która dokładnie opisała mi specyfikę i przebieg zabiegu. Wymieniając szeroką gamę produktów, o jakich zwykły śmiertelnik nie ma pojęcia, wprowadziła mnie w temat który był dla mnie licealną zmorą. Nienawidziłam chemii! Wykorzystanie jej w kosmetyce, to jedyny sposób, kiedy mogę o chemii słuchać i chłonąć więcej i więcej! Poza tym rozmowa pozwalała mi odciągnąć uwagę od… bólu, który paraliżował moje czoło i policzki! Niemiłosierny ból to coś, na co nie byłam przygotowana. Na szczęście po początkowym nasileniu stopniowo mijał.

Wspólnie z kosmetyczką stworzyłyśmy artykuł w pigułce przedstawiający Wam podstawowe i przystępne informacje nt. kwasów. Jeśli tak jak ja lubicie dbać o siebie w pierwszej kolejności stawiając na pielęgnację – zapraszam do części dalszej,  tej konkretniejszej.

 

kwasy na twarz, eksfoliacja, peeling chemiczny, zabieg pielęgnacyjny na twarz

RODZAJE I PRZEZNACZENIE KWASÓW:
 • Alfa – hydroksykwasy: mają dużą cząsteczkę i są rozpuszczalne w wodzie, mają zdolność penetracji do skóry właściwej. Kilka z nich to: kw. migdałowy, kw. glikolowy, kw. cytrynowy, pirogronowy, mlekowy.

Przeznaczenie: cera łojotokowa, trądzikowa, cera sucha, przebarwienia skórne, płytkie zmarszczki. Optymalne pH AHA wynosi 3-4,5.

 • Beta – hydroksykwasy: do nich zaliczany jest tylko jeden kwas, salicylowy, który jest rozpuszczalny w tłuszczach. Posiada właściwości przenikania w materiał łojowy, dzięki czemu może wywoływać eksfoliację w obrębie ujść mieszków włosowych.

Przeznaczenie: cera trądzikowa, cera sucha. Optymalne pH tego kwasu wynosi 3-4.

 • Poli – hydroksykwasy: posiadają podobne cechy do kwasów AHA, jednakże mają większą cząsteczkę, więc są łagodniejsze dla skóry. Zaliczane są do nich kwasy: laktobionowy, glukonolakton, glukoheptanolakton.

Przeznaczenie: cera sucha, zmarszczki, cera naczyniowa, cera wrażliwa, cera trądzikowa. Optymalne pH PHA wynosi 3-4.

DZIAŁANIE KWASÓW:
Zasięg działania powyżej wymienionych kwasów ma charakter bardzo powierzchowny co znaczy, że są zdolne do:
 • spłycania powierzchownych zmarszczek;
 • zniwelowania plam soczewicowatych, powierzchownych i świeżych przebarwień;
 • łagodzenia objawów trądziku pospolitego w fazie niezapalnej;
 • pozbywania się zaskórników otwartych oraz prosówek;
 • nawilżenia cer suchych;
 • niwelowania hiperkeratoz posłonecznych.
PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA KWASÓW KOSMETYCZNYCH:
 • Aktywne stany zapalne, np. infekcje bakteryjne, Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca;
 • Stany zakaźne, np. opryszczka pospolita;
 • Świeże rany, otarcia, blizny, kriochirurgia;
 • Alergie na substancje złuszczające;
 • Leczenie izotretynoiną;
 • Preparaty peelingujące z witaminą A;
 • Świeża opalenizna;
 • Ciąża i okres laktacji (względne).

 

kwasy na twarz, eksfoliacja, peeling chemiczny, zabieg pielęgnacyjny na twarz

 

W Galerii Urody – Świat Paznokci, gdzie regularnie chodzę, dostępne są kwasy: migdałowy, azelainowy, laktobionowy. Działają one keratolitycznie na naskórek. Podczas eksfoliacji kwasami złuszczona zostaje warstwa rogowa naskórka, czyli jego obumarła część. Przyczynia się to do późniejszego zwiększonego wchłaniania składników aktywnych, znajdujących się w preparatach kosmetycznych stosowanych na co dzień. Kwasy te nie wykazują nadwrażliwości na promieniowanie ultrafioletowe, dlatego można stosować je przez cały rok, pamiętając o ochronie skóry za pomocą kremów z filtrem (min. SPF 25).

 

Kwas azelainowy: Hamuje rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania trądziku oraz reguluje wydzielania łoju, dlatego znajduje zastosowanie w walce z trądzikiem pospolitym, trądzikiem grudkowo-krostkowym, trądziku zapalnym oraz różowatym w fazie remisji. Zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych i pozapalnych. Hamuje wzrost i nadmierną aktywność melanocytów, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry.
Kwas migdałowy: Działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Właściwości te pozwalają na łagodzenie stanów zapalnych skóry i zmian trądzikowych. Reguluje wydzielanie łoju, więc przeznaczony jest również dla cer tłustych. Dobrze nawilża, ponieważ stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze. Rozjaśnia przebarwienia skórne różnego pochodzenia.
Kwas laktobionowy: Przeznaczony jest dla każdego typu cery. Działa silnie nawilżająco i i antyseptycznie, oddziałuje na płytkie zmarszczki, stymulując fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Uszczelnia naczynia krwionośne. Przeznaczony jest dla cer nawet najbardziej wrażliwych, ponieważ nie podrażnia skóry.

 • By uzyskać zadowalający efekt należy stosować dany kwas w serii zabiegów.
 • Pieczenie spowodowane działaniem kwasów może nasilić się podczas samej aplikacji maski łagodzącej.
 • W dniu po zabiegu nie należy stosować innych preparatów kosmetycznych.
 • Efekt tuż po zabiegu: cera staje się nawilżona, napięta, rozjaśniona, wygładzona.
 • Nie wystarczy jedna aplikacja kremu z filtrem na dzień – aplikację należy powtarzać co 3-4 godziny w ciągu dnia.

ISTNIEJĄ TRZY TYPY PROMIENIOWANIA: UVA, UVB, UVC.
UVC, które jest pochłaniane przez warstwę ozonową.
UVB odpowiedzialny jest za poparzenia skórne.
UVA jest odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i co ważne, przenika przez szyby i dociera do skóry nawet w pochmurne dni.
Niestety większość producentów kremów z filtrem chroni nasze skóry w większej mierze przed promieniowaniem UVB, dlatego ważne by zakupić krem, który będzie posiadał obie właściwości ochrony. Tak dla jasności, SPF z ang. Sun protection factor odnosi się jedynie do promieniowania UVB. Wskaźnikiem ochrony przed UVA są skróty IPD lub PPD.

 

zabiegi kosmetyczne na twarz, kwasy, wygładzanie twarzy, nawilżanie cery, rozjaśnianie przebarwień, zabiegi na jesień, sposoby na promienną cerę

Dajcie koniecznie znać, jeśli macie taki zabieg za sobą! Jak wrażenia, widać efekty? Ja jestem już po dwóch wizytach. Wkrótce pokażę jak wygląda moja codzienna pielęgnacja odkąd zaczęłam serię kwasów.

 

Jeśli zechciałybyście tak jak ja, postawić na jesienną pielęgnację –
PRZYGOTOWAŁA DLA WAS 10% ZNIŻKI
na powyższy zabieg z polecenia #mamy na szpilkach
 galeriaurody-swiatpaznokci_logo_biale_rgb

You May Also Like

1 Comment

 • avatar
  Freedom 2016-12-21 17:18

  Byle ostrożnie. Zbawienny i uniwersalny na oczyszczanie cery jest aloes i kwasy w nim zawarte. Spytajcie swoich babć :)

Leave a Reply