SEARCH

Jak zrobić zdjęcie do paszportu niemowlaka?

Jak zrobić zdjęcie do paszportu niemowlaka?

Na większość europejskich wojaży nam – rodzicom wystarczy jedynie dowód osobisty, dla malucha dokumentem równoległym jest dowód tymczasowy lub paszport. Każdy rodzic prędzej, czy później będzie chciał wyrobić dziecku paszport, do którego potrzebujemy specjalnego zdjęcia. Dla mnie, jako fotografa… śmiało mogę powiedzieć – artystycznego, robienie zdjęć do dokumentów jest jedynie złem koniecznym. Nie lubię ich robić, nie do końca umiem i nie mam w tym żadnej przyjemności. Zdecydowanie bardziej wolę łamać techniczne zasady, niż się do nich podporządkowywać.

Po krótce podpowiem Wam, jak sama sobie poradziłam, by efekt wyszedł zadowalający. Na co trzeba zwrócić uwagę.

Na poniższych zdjęciach widzicie moje poszukiwania idealnego kadru paszportowego.

paszport

1. Dobre źródło światła

Polę położyłam na łóżku tyłem do okna o takiej porze dnia, kiedy słońce nie świeciło bezpośrednio przez szybę. Mamy białe ściany, więc nie było dodatkowego pochłaniacza światła, co jest bardzo istotne.

Przy zdjęciach oświetlanych światłem zastanym – naturalnym, ważne jest, aby najbliższe otoczenie fotografowanej osoby było możliwie najjaśniejsze. Możemy sobie dopomóc stosując białą kartkę / prześcieradło / styropian, które doda światła na twarzy i zniweluje cienie.

Zdecydowanie odradzam stosowania lamp, które wyostrzą rysy, a linia padania światła lampy spowoduje cienie. Np. lampa ustawiona na wprost stworzy duży cień na obiekcie za postacią fotografowaną; Lampa oświetlająca lekko z boku spowoduje ostry cień nosa na przeciwnym policzku itp.

Tak więc najlepiej fotografować przy oświetleniu zastanym obserwując linię padania światła.

 

2. Tło

Tło do zdjęcia paszportowego musi być białe bez widocznych cieni.

Ja do tego celu wykorzystałam biały przewijak. Można też użyć prześcieradła, obrusa lub co tam białego, niewzorzystego i uprasowanego macie pod ręką.

 

3. Perspektywa

Aby twarz dziecka wyszła możliwie najkorzystniej musimy pamiętać, że robiąc zdjęcie z bliska nasz obiektyw może zdeformować i uwypuklić jego buzię. Jeśli posiadacie cyfrówkę zazwyczaj nie ma tego problemu, ale w lustrzankach lepiej zrobić zdjęcie będąc lekko oddalonym i wykorzystać zoom albo kadrowanie w programie do obróbki.

Musimy znajdować się na poziomie twarzy dziecka, by jego wzrok patrzył na wprost, nie niżej, nie wyżej. Nasz aparat powinien być prostopadły z linią wzroku dziecka. Twarz musi być skierowana na wprost oraz wskazaniem są widoczne uszy.

 

4. Kadr

Kadrowanie, czyli obcięcie do efektu finalnego musimy zrobić już na komputerze. Kiedy spełnimy powyższe warunki, wybieramy najlepsze ujęcie i pamiętamy, że:

– zdjęcie ma mieć 35×45 mm
– twarz ma zajmować 70% wysokości zdjęcia
– na zdjęciu powinien być kawałek szyi i ramion
– linia oczu ma znajdować się 20-30 mm od dolnej krawędzi zdjęcia

Polecam skorzystać z gotowych generatorów zdjęć w internecie, w których automatycznie dopasujemy położenie i wielkość portretu. Takie programy znajdziemy wpisując w wyszukiwarce np. kadrowanie zdjęcia paszportowego.

Gotowy plik wywołujemy w fotolabie za cenę jednej odbitki, czyli kilkadziesiąt groszy. Jedna odbitka zawiera kilka zdjęć w odpowiednich wymiarach, które należy rozciąć. Voila!

 

O tym również należy wspomnieć:

 • Pamiętajmy, że kolorystyka zdjęcia powinna być możliwie najbardziej naturalna, dlatego zwróćmy uwagę na jaki tryb mamy ustawiony aparat i dostosujmy to.
 • Ubranko dziecka nie jest istotne, lecz warto postawić na klasyczny łódeczkowy dekolt i nieintensywne kolory.
 • Usta powinny byś przymknięte, oczy otwarte, a buzia w pełni widoczna.
 • Lekkie zagniecenia na tle można wygładzić na komputerze.

You May Also Like

11 Comments

 • avatar
  roky 2016-03-03 00:31

  zbyt mała głębia ostrości, ostrość na nosie nie na oczach, nie jednolite tło, zbyt duża głowa, nie równomierne oświetlenie twarzy.

 • avatar
  Dorota 2014-11-14 11:57

  Oczy na zdjęciu nie musza być otwarte, mój synek ma zdjęcie na „śpiocha”

 • avatar
  radek 2014-05-16 09:15

  Troszkę wprowadzasz w błąd, albo Ciebie wprowadzono. Od kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, zarówno dla rodziców jak i dzieci dokumentem uprawniającym do podróżowania może być dowód osobisty. Dlatego zarówno dziecku kilkuletniemu jak i niemowlakowi można wyrobić dowód osobisty i poruszać się z tym dokumentem mogą dzieci tak samo jak dorośli. Dowód obecnie wyrabiany jest bezpłatnie.
  Pozdrawiam

  • avatar
   Mama na szpilkach 2014-05-16 10:01

   O proszę :) nie miałam pojęcia, że kilkutygodniowe dziecko też może mieć d.o. Dziękuję za info

  • avatar
   Darek 2015-09-04 17:07

   Zgadza się ale tylko do państw grupy Schengen. Gdzie indziej trzeba mieć paszport. Poza tym w razie utraty dowodu warto mieć drugi dokument tożsamości, inaczej nie wpuszczą nas do samolotu ;-)

  • avatar
   Piotr Tebinka 2018-08-01 10:12

   Ale mieszkając za granicą i nie mając nadanego numeru PESEL to jedyna opcja aby wyrobić dokument uprawniający do przekroczenia granicy. Więc nikt nikogo w błąd nie wprowadza ;)

 • avatar
  Marta 2014-04-09 21:29

  Ale wytrzeszcz! :D

 • avatar
  Magda 2014-04-09 21:19

  Pola obieżyświat super ;)

 • avatar
  monika 2014-04-09 21:12

  A do Paryża nie mogliście jechać na dowód? Faktycznie paszport dla maluszka który jest wiecznie w ruchu do najprostszych zadań nie nalezy.:-)

 • avatar
  Magda 2014-04-09 18:41

  Dzięki, bardzo przydatny post :) to gdzie się wybieracie?

  Pozdrawiam!

  • avatar
   Mama na szpilkach 2014-04-09 18:44

   Paszport robiliśmy jeszcze w wakacje ;) byliśmy 2 razy w Paryżu i raz w Irlandii

Leave a Reply